poznaninfo24.pl

Wojna z zanieczyszczeniem

Wojna z zanieczyszczeniem

23.11.2020, 11:59

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny wskazane jest aby nabrać trochę refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który pojawia się na obszarze całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może być dla wielu ludzi naprawdę bardzo katastrofalny. Trujące substancje chemiczne, które wdychamy niemalże w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. Definitywnie warto notorycznie objaśniać czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.

W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim trzeba być świadomym tego, że aktualnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił także problem ze smogiem. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Połowę smogu w naszym kraju produkujemy my sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny oznajmił, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za około 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą wyraźnie połączyć. Epidemia koronawirusa początkowo dała o sobie znać w obszarach o niezmiernie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

Jeżeli chodzi o smog bezspornie należy też orientować się, co w praktyce jest fundamentalną tego przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku szkodliwych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest niepojęcie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij